2017 -

Genetski fond i biološka raznolikost biljnih vrsta na području Hrvatske izrazito su ugroženi i prijeti im trajno nestajanje. Slično možemo reći i za regiju Banovine, opustošenu ratnim razaranjima, raseljenim stanovnicima, miniranim zemljištem i teškim uvjetima života u toj ruralnoj regiji. Depopulacijom ruralnog prostora i nestajanjem tradicionalnih seoskih vrtova s jedne strane, kao i komercijalizacijom povrćarske proizvodnje, razvojem novih tehnologija, uvođenjem hibridnog sjemena introduciranih stranih sorti te postupnim gašenjem organizirane domaće proizvodnje sjemena povrća s druge strane, značajan dio hrvatskog vrijednog genfonda povrća je trajno izgubljen, a velikom dijelu to prijeti.

2017 - 2018

Cilj projekta je bio potvrditi da su Gradski vrtovi Sisak smješteni na ostacima rimske vile suburbane, kao što je djelomično i utvrđeno istraživanjima Arheološkog muzeja u Zagrebu godine 1952. kroz provedbu projekta obaviti će se snimanje lokaliteta geo-radarom i izrada elaborata. Arheološki lokalitet Zgmajne nalazi se na zapadnoj strani Siska uz lijevi brijeg Kupe. Na osnovu arheološki istraživanja u prošlosti se pretpostavlja, da se na ovom mjestu nalaze ostaci antičke vile. Dokumentacija o iskopavanjima na ovom mjestu nije omogućila pricizno lociranja ostataka antičke arhitekture, pa se pristupilo geofizičkim istraživanjima za utvrđivanje arheološkog potenciala šireg područja unutar gabarita pretpostavljene lokacije tih arheoloških nalaza. Snimanje će se obaviti magnetskom metodom, metodom geoelektričnog otpora i georadarskom metodom. Po obavljenom snimanju izraditi će se elaborat koji će služiti kao temelj za izradu multimedijalnog postava interpretacije arheološkog nalazišta, kao i za rekonstrukciju dijela zelenih površina iz doba Rimljana. 

2015 - 2019

Projekt Zeleni inkubator provodi se na području Grada Siska. a nastao je na temelju suradnje s OŠ Braća Ribar, OŠ Ivana Kukuljevića i Dječjim vrtićem Sisak novi „Tratinčica“ te DV Sisak Stari "Zeleni brijeg" kroz koju smo pokrenuli sadnju povrća u visokim, spiralnim i permakulturnim gredicama, kao i kroz ljetnu školu organiziranu u Gradskim vrtovima Sisak.

Projektom se provode radionice ekološkog vrtlarstva namijenjene vrtićkom i osnovnoškolskom uzrastu s ciljem podizanja svijesti o prirodi uz učenje u grupama.

2015

Sredinom travnja Zeleno Zlato pokrenulo je projekt Zelena edukacija zlata vrijedi u kojem provodi serije edukacija i radionica sa svrhom uključivanja i podizanja svijesti o većoj kvaliteti života koja se postiže kroz ekologiju i korištenje prirodnih resursa u svakodnevnom životu. Radionice i predavanja uključuju teme vezane uz suživot s prirodom, vrtlarstvo, samoniklo bilje, permakulturu, ruralni razvoj i digitalne tehnologije kao nezaobilazan alat u radu svih djelatnosti.

Radionice se odvijaju u prijateljskim institucijama poput Gradske knjižnice i čitaonice Vlado Gotovac (ogranak Caprag), Gradskom muzeju Sisak, Autonomnom kulturnom centru Attack (Zagreb), a gostovali smo i u Kršanu na Festivalu samoniklog bilja. Ljetne mjesece projekt provodi u Gradskim vrtovima Sisak gdje planira niz radionica u samim Vrtovima te uz obalu rijeke Odre. Radionice su namijenjene djeci, a uključuju teme poput preživljavanja u prirodi, vrtlarstva, vilinskih vrtova, ribolova, fotografiranja u prirodi. U sam program uključeno je i vrijeme za odmor i razbibrigu što uključuje kupanje u rijeci Odri.